Ekonomi

Almanya’da yıllık enflasyon şubatta yüzde 8,7 oldu

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin Şubat ayı öncü verilerini yayınladı. Buna göre Almanya’da Ocak ayında yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon Şubat ayında beklendiği gibi değişmedi.

Almanya’da Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı.

Aynı dönemde elektrik fiyatları yıllık bazda yüzde 19,1 artarken, gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 21,8 ile ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Hizmetlerdeki artış ise yüzde 4,7 oldu.

AB uyumlu TÜFE de Şubat ayında aylık bazda yüzde 1, yıllık bazda ise yüzde 9,3 arttı. Destatis’ten yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana özellikle elektrik ve gıda fiyatlarının gözle görülür şekilde arttığı ve bunun enflasyon üzerinde değerli bir etkisi olduğu belirtildi.

Öte yandan ECB’nin faiz artırımlarında ne kadar ileri gideceğini ve ne hızda ilerleyeceğini enflasyon görünümü belirleyecek. Euro Bölgesi Şubat ayı enflasyon verileri yarın açıklanacak. Bu arada, Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa’da Ocak ayında yüzde 7 olan enflasyon, Şubat ayında beklentileri aşarak yüzde 7,2’ye yükseldi.

ECB ana faiz oranlarını birkaç ayda 5 kat artırırken, finansal piyasalarda belirleyici olan mevduat faizi şu anda yüzde 2,5 seviyesinde.

ECB lideri Christine Lagarde, yüzde 8,6’lık enflasyonu dikkate alarak Mart ayı ortasında yapılacak toplantı için faiz oranlarında 50 baz puanlık artış öngörüsünde bulunmuştu.

mezitli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu