Ekonomi

Avrupa hisseleri güçlü şirket sonuçlarıyla yeni zirvelere ulaştı

Avrupa borsaları perşembe günü yükselirken, CAC 40 Endeksin yeni rekor seviyeye ulaşmasıyla Fransız hisseleri başı çekti. Bu artış, Renault ve Pernod Ricard gibi önde gelen şirketlerin etkileyici ilgi raporlarıyla da desteklendi. Renault’nun hisseleri, otomobil üreticisinin marjlarda ve gelirde iyileşme ve temettü ödemesinde önemli bir artış açıklamasının ardından %6,2 oranında önemli bir artış gösterdi. Örneğin, alkollü içki şirketi Pernod Ricard’ın hisseleri, zorlu bir ilk yarının ardından satış beklentilerini yıl için sabit kalacak şekilde ayarladıktan sonra %5,4 arttı.

Daha geniş Avrupa pazarı da olumlu bir trend izledi ve STOXX 600 Endeks yüzde 0,6 artarak iki yılı aşkın süredir görülmeyen bir seviyeye ulaştı. Goldman Sachs, STOXX 600 için 2024 hedefini 510 puan olarak belirleyerek iyimser görünüme katkıda bulundu ve mevcut konumdan %5’lik potansiyel bir büyümeye işaret etti.

Birleşik Krallık’ta FTSE100 endeks de %0,6 arttı. İngiltere ekonomisinin 2023 yılının ikinci yarısında yaşadığı hafif sakinlik, yatırımcıların İngiltere Merkez Bankası’ndan para politikasında daha yumuşak bir yaklaşım beklemelerine yol açtı. Henderson Global Investors portföy yöneticisine göre, İngiltere’deki ekonomik gerileme hafifti ve bu da ekonominin “dibe vurduğunu” gösteriyor.

Olumlu eğilim, %1 civarında düşüş yaşayan petrol ve gaz hisseleri dışında çeşitli segmentlerde yaygındı. Bu düşüşte hisseleri düşen enerji devleri BP ve Shell’in temettü işlemlerinin sona ermesi etkili oldu.

Yatırımcılar arasındaki ruh hali, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarıyla daha da arttı. Brüksel’deki bir oturumda Lagarde, Avro Bölgesi’nden gelen son bilgilerin enflasyonun beklendiği gibi hedef orana doğru ilerlediğini gösterdiğini belirtti.

Kurumsal performans haberlerinde, Tomra Systems hisse fiyatında %22,7’lik önemli bir artış yaşayarak STOXX 600’ün en iyi performans gösteren şirketi oldu. Atık yönetimi konusunda uzman Norveçli şirket, dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi. Toplama ve geri dönüşüm operasyonlarında güçlü satışlar.

Yazılım şirketinin dördüncü çeyrek kazançlarını aştığını açıklaması ve temettü artışını açıklamasının ardından İsveçli Fortnox’un hisse fiyatında da %15,8’lik bir artış yaşandı.

Alman Commerzbank’ın hisseleri, bankanın son on beş yılın en kârlı yılının ardından 2024’te daha fazla kâr artışı öngörmesiyle yüzde 2,1 arttı.

Ancak İsveçli oyun geliştiricisi Embracer’ın hisseleri %14,8 oranında düştüğü için tüm haberler olumlu değildi. Şirket, Ekim-Aralık döneminde beklentilerin altında faaliyet karı bildirdi ancak yıl genelinde iddiasını korudu.

Son olarak Stellantis hisselerinde %0,1’lik mütevazı bir artış kaydetti. Yılın ikinci yarısında faaliyet kârında yüzde 10’luk düşüş kaydeden otomotiv şirketi, gelecek yılın sert geçeceği uyarısında bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu